Örömmel figyelgetjük babánk első fogainak kibújását, de velük kapcsolatban mintha kérdéseink is szaporodnának: mi a teendő ? hogyan kell ápolni? Ehhez nyújtunk most segítséget.
Mikor kezdjük el gyermekünk fogainak ápolását?
Vezesd be minél előbb kisbabádnál a szájápolási rituálét! Már a fogak kibújása előtt törölgesd át tiszta textilpelenkával az ínyét. Később a fogakat és a fogzástól megduzzadt, fájó ínyt egy ujjra húzható szilikonos kefével dörzsöld át. Amikor babád már ügyesen tud fogni, adj a kezébe színes, vidám fogkefét. Először csak rágcsálni fogja, így ismerkedik meg vele.
Hogyan tudom rászoktatni a napi rutinra?
Minél előbb elkezded a szoktatást, annál könnyebben és szinte észrevétlenül fog beépülni a napi rutinba. Alakítsd úgy a napot, hogy a fogmosás a reggeli tisztálkodásnak és az esti fürdésnek része legyen. Törekedj a játékosságra, például egy zenélő fogkefe használattal, vagy mintás fogkefével könnyebben felkeltheted az érdeklődését, nem fogja erőszaknak érezni a fogmosást.
Mossatok közösen fogat! Ezzel nemcsak jó példát mutatatsz, de nem is kell majd magyarázkodnod, neki miért kell csinálnia.
Milyen legyen a baba első fogkeféje és fogkrémje?
Ha kisgyermeked már biztosan tud fogni, szerezz be neki egy "igazi" első fogkefét.
A fogak könnyebb elérése miatt legyen a feje pici, és jól megfogható, a nyele pedig stabil. Egy jó ízű fogkrém segíthet abban, hogy megkedvelje a fogmosást. Amíg nem tud önállóan öblíteni és lenyeli a fogkrémet, addig fluoridmentes fogkrémet tegyél a fogkeféjére.(miért?) A fluoridos fogkrémet nem célszerű lenyelni, mert egy bizonyos mennyiség felett „túladagolhatjuk”, amíg a gyerkőc nem tud öblíteni, ennek a veszélye fennáll.
Mi a jó fogmosási technika?
Mutassuk meg neki, hogy körkörösen rajzoljon a kefével csigabigát, a rágófelszínen pedig mehet "sika-mika".
A tejfogakat is ugyanúgy kell mosni, mint a maradó fogakat?
A tejfogakat is ápolni kell (miért?) A tejfogak 6hós kortól a fogváltás végéig-kb 12 éves korig szolgálnak ki minket. (6éves kortól persze szép lassan lecserélődnek) életünk első évtizedében is szükséges az ép fogazat rágáshoz, helyes beszédhez, illetve a lukas/szuvas fogak baktériumoknak is kedvező környezetet teremtenek, ami a maradófogak előtörésekor nem a legkedvezőbb környezet.
Mi az amivel leginkább meg tudjuk védeni gyermekünk fogainak egészségét? A fogápolás mellett a helyes táplálkozásra való odafigyeléssel, és a rendszeres fogászati szűréssel. Korlátozd az édességek fogyasztását, ha mégis édeset kíván, főétkezések után adj neki.(miért?)Étkezés után a száj ph-ja savas, idő kell míg újra a semleges tartományba kerül. Viszont a savas ph kedvez a szuvasodás kialakulásáért felelős baktériumoknak, vagyis ezzel a szuvasodást segítjük elő. /Ezzel elkerülhetjük a tarósan savas ph környezetet, ami a szuvasodásnak kedvez. Kerüld a ragacsos, cukros édességeket. Savas gyümölcsök után legalább fél órával kerülni kell a fogmosást, mert felpuhul a zománc a savtól.
Árthat e a cumizás, a cumisüveg a gyermek fogainak?
A cumizás a fogak és fogív fejlődésében okozhat gondot. Persze nem mindegy mennyi ideig és mennyit cumizik a gyermek. 3 éves kor felett, az állandó, nem csak alváshoz használt cumizás már okozhat problémát a későbbieken. Cumisüvegbe cukros üdítőt, teát/folyadékot ne tegyél, mert a magas cukortartalom közvetlenül a felső metszőfogakkal tartósan érintkezve gyors lefolyású szuvasodás kialakulásához vezet,ami által a metszőfogak letörhetnek.....(miért, ne ízt írjuk újra h okozhat gondot, magyarázzuk el neki miért)
Mikor menjünk először fogorvoshoz?
Legjobb, ha a 2-3 éves gyermeked magaddal viszed, amikor te mész éves szűrésre, még ha nincs is problémája a kicsinek. Had ismerkedjen a rendelővel, szokja a környezetet és tapasztalja meg, hogy te sem félsz. Szülői példamutatással tudod bátorítani. Készítsd fel mesekönyvvel, videóval és beszélgetéssel.
Ha elromlik a gyermek tejfoga, mi a teendő?
Nagyon rossz állapotú, gyulladt tejfogak a maradó fogak fejlődésében is gondot okozhatnak, mert a tejfogak gyökerei között közrefogva/tejfogak felett fejlődnek a maradófog csírák, amelyek a gyulladás hatására rendellenesen fejlődhetnek.(miért) így semmiképp ne bagatellizáljuk el a szuvasodást. Mindenképpen keressünk fel szakorvost.
Szakértő: Dr. Rostási Szabó Judit - https://najudent.hu/